Bir Windows 10’u güvenli mod (safe mode) seçeneğiyle başlattığınızda yalnızca Windows’u çalıştırmak için gerekli olan asgari uygulamalar ve sürücüler yüklenir ve Windows 10 en temel haliyle açılır. Güvenli mod seçeneği genellikle sorun giderme amaçlı kullanılır ve güvenli modda başlatılmış bir Windows 10 ekranının tüm köşelerinde Güvenli Mod veya Safe Mode ifadesi yer alır. Örneğin Windows 10 işletim sistemi üzerine üçüncü taraf bir program yüklediğiniz, yeni bir donanım eklediniz veya mevcut bir sürücüyü güncellediniz ve işletim sistemi artık normal modda başlayamaz oldu. İşte bu gibi durumlarda Windows 10’u güvenli modda başlatarak sorunlu uygulama ya da sürücüyü tespit edebilir, işletim sistemi üzerinden kaldırabilir veya onarmayı deneyebilirsiniz.

Windows 10’u Güvenli Modda Başlatma

Windows 10’u güvenli modda başlatmak için birkaç seçeneğiniz var.

1) Güvenli Mod için bilgisayar açılırken F8 tuşuna basın

Bilgisayarınız kapalıysa başlatın ve açılış sırasında Windows logosunu görmeden hemen önce F8 tuşuna basın. Kaçırmamak için birkaç kez basabilirsiniz. Eğer bir şekilde güveli moda geçemez ve Windows logosu görünüp işletim sistemi normal modda başlama sürecine girerse oturum açma ekranına kadar bekleyin ve Windows’u yeniden başlatarak tekrar deneyin. Özellikle SSD tabanlı bazı cihazlar o kadar hızlı boot oluyor ki Windows logosundan önce F8 ile güvenli moda geçiş yapmak zor olabiliyor. Bu durumda diğer seçenekleri deneyebilirsiniz.

2) Güvenli Mod için bilgisayar açık durumdayken Shift tuşuna basılı tutarak yeniden başlatın

Windows 10 güvenli mod açılışı için bir diğer seçenek ise bilgisayarı Shift tuşuna basılı tutarak yeniden başlatmaktır (restart). Bilgisayar kapandığı andan itibaren Shift tuşunu bırakabilirsiniz. Açılış sürecinde şu yolu izleyin: Troubleshoot > Advanced options > Startup Settings > Restrat

windows-10-guvenli-mod-baslatma-1

windows-10-guvenli-mod-baslatma-2

windows-10-guvenli-mod-baslatma-3

windows-10-guvenli-mod-baslatma-4

Bilgisayar tekrar yeniden başladıktan sonra klavyeden 4 tuşuna basarak Enable Safe Mode (Güvenli mod) seçimini yapın. Ardından cihaz tekrar yeniden başlatılır ve Windows 10’un bir sonraki açılışı güvenli modda gerçekleşir. Ancak bu seçeneğin sadece işletim sistemi içinden başlatılabildiği yani Windows’un normal modda başlayabildiği durumlarda geçerli olduğunu unutmayın.

windows-10-guvenli-mod-baslatma-5

3) Güvenli mod için Windows 10 üzerindeki gelişmiş başlatma seçeneğini kullanın

2. seçenekte shift tuşuna basılı tutup Windows 10’u yeniden başlatarak gerçekleştirdiğiniz işlemin aynısını Windows 10 içerisinden de tetikleyebilirsiniz. Bunun için işletim sistemi içerisinde aşağıdaki adımları takip edin.

  • EN Windows 10: All Settings > Update & Security > Recovery > Advanced Start > Restart
  • TR Windows 10: Tüm Ayarlar > Güncelleme & Güvenlik > Kurtarma > Gelişmiş Başlatma > Yeniden Başlat

4) Msconfig üzerinde Safe Mode (Güvenli Mod) seçeneğini işaretleyin

Bir diğer yöntem olarak MSCONFIG aracını açıp Boot tabı altından güvenli mod seçeneğini aktif edebilirsiniz. Bir kez aktif ettiğinizde kalıcı olarak Windows 10 her başladığında güvenli modda açılır. Windows’u tekrar normal modda açmak için bu ayarı geri almanız gerekir.

windows-10-guvenli-mod-msconfig

No tags for this post.

No Comment

Comments are closed.